+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Białe plamy na blacie kuchennym

  1. #1

    Białe plamy na blacie kuchennym

    Witam,
    Mam problem i niestety nie za bardzo wiem jak sobie z nim poradzić. Mianowicie chodzi mi o białe plamy na drewnianym blacie kuchennym.
    Nie sposób ich usunąć wodą z np. płynem do mycia naczyń....

    Zastanawiam się, czy to jest jakieś odbarwienie? Albo problem z warstwą lakieru?
    Czy istnieje jakiś środek, który mógłby to wywabić?
    Załączam kilka fotek poglądowych i z góry wielkie dzięki za wszelkie rady.

    http://imgur.com/khlEPUG
    http://imgur.com/voquCJc

  2. #2
    Wygląda, jakby lakier zaczynał się łuszczyć. Może to być spowodowane wodą lub np.wysoką temperaturą.
    Np. ktoś postawił gorący prosto z pieca garnek.

    Jeżeli to jest rzeczywiście łuszczenie się lakieru - to nie ma innego wyjścia, jak przeszlifować blat - i pokryć go nowym lakierem.

  3. #3
    Czy taki "zabieg" można wykonać za pomocą papieru ściernego?
    Jeśli tak, to czy szlifowane byłoby tylko to miejsce z kropkami czy cały blat? Zastanawiam się, czy po nałożeniu nowego lakieru będzie widać różnicę między starym, a nowym?

  4. #4
    Myślę, że lepiej będzie trochę poczekać, aby zobaczyć co się z tym blatem dzieje.

    Na razie są tylko przebarwienia lakieru. Ze zdjęć wynika, że lakier się jeszcze nie łuszczy.

    Gdy zacznie sie łuszczyć, odpryskiwać, tylko w tym miejscu -to wtedy można zastosować miejscowe szlifowanie i położyc nowy lakier.

    Gdy lakier zacznie odpryskiwać w innych miejscach - wtedy należy przeszlifować cały blat.

  5. #5
    Poszperałem jeszcze w Internecie i zalazłem kilka informacji, że warto taki blat po prostu natłuścić. Mikstura, której użyłem, to mieszanka wody, octu i oleju (wszystko w przyzwoitych proporcjach). Naniosłem miejscami i plamy... praktycznie znikły (na pewno są mniej widoczne i to w dużym stopniu). A samo miejsce na dodatek ładnie lśni.
    Czy warto "praktykować" coś takiego? Czy są jakieś inne, bardziej profesjonalne specyfiki, które wypadałoby kupić?

  6. #6

    Kilka zasad dbania o meble drewniane.

    Aby odświeżyć meble drewniane woskowane najpierw należy je przygotować:

    1. dwie torebki herbaty należy zaparzyć w szkalnce wody - i pozostawić do ostygnięcia.
    2. Miękką ściereczką ruchami kolistymi - wyczyść i umyj powierzchnię mebli.
    Tanina zawarta w herbacie w naturalny sposób usuwa matowy nalot i powoduje, że drewno nabiera nowego świeżego blasku.

    Usuwanie plam.

    Plamy spowodowane wodą lub wysoką temperaturą można usunąć majonezem (nie żadnym dodatkiem do sałatek)
    Odrobinę majonezu położyć na plamach i delikatnie rozetrzeć palcami na poplamionej powierzchni.
    Pozostaw na kilka godzin, aż majonez wsiąknie w drewno. Następnie należy powierzchnię wytrzeć miękką ściereczką. Większość plam powinna zniknąć.

    Proces można powtórzyć kilka razy dla uzyskania lepszych efektów.


    Zasady naprawiania uszkodzonych powierzchni:

    1. przygotuj powierzchinę - jak powyżej.
    2. Przygotuj mikstury:

    - przepis #1
    - 250 ml oleju mineralnego
    - 50 g startego wosku pszczelego
    - kilka kropli olejku cytrynowego lub terpentyny

    Wszystko należy dokładnie wymieszać

    Przepis #2

    - 250 ml oliwy z oliwek
    - 60 ml białego octu.

    Najpierw należy użyć mikstury z przepisu #1. Nie należy wylewać żadnej z tych mikstur bezpośrednio na drewno !!! Może to doprowadzić do przebarwień drewna.

    Miękką ściereczkę należy namoczyć w miksturze i delikatnie wcierać w drewno wzdłuż słojów. Pozostawić do wyschnięcia.
    Kiedy drewno wyschnie należy użyć mikstury z oleju i octu - przepis #2

    Gdy drewno jest bardzo suche - można posmarować je wazeliną.

    Oczywiście wszystkie te domowe sposoby restauracji drewna stosuje się na własną odpowiedzialnośc.

    Podstawowa zasada - należy przeprowadzić test na małym niewidocznym miejscu.


    W przypadku tego uszkodzonego blatu - warto najpierw zastosować praktycznie darmowe domowe sposoby zabezpieczania i renowacji.

    Gdy to nie pomoże - wtedy należy blat przeszlifować i zabezpieczyć go ponownie. To jest właśnie przewaga drewna nad nawet najtwardszymi laminatami. Drewno prawie zawsze można poddać renowacji.

  7. #7
    Hmm, ciekawe. Próbowałaś? Zadziałało?

  8. #8
    O fajne metody, ja muszę wypróbować, bo mam okropna i brzydką plamę na blacie stołu. W sumie nie ma problemu, bo mogę zakryć ją obrusę lub ceratą, jednak stół bez dodatkowych „atrakcji” prezebtuje się znacznie lepiej. Więc chyba jeszcze dziś spróbuję czy metody działają i zameldują, jakie są efekty

  9. #9
    ja tam jednak wolę takie plamy zakrybć obrusem

  10. #10
    Cytat Zamieszczone przez runrunrun Zobacz posta
    ja tam jednak wolę takie plamy zakrybć obrusem
    Brzmi to jak typowo męskie rozwiązanie. Chyba jednak lepiej jest zadbać o mebel wspomnianymi wyżej sposobami.

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •