Na naszym "starym forum" było zapytanie od czytelniczki:

około 2 miesięcy temu zamówiłam meble kuchenne pod wymiar. Zaliczkę w wysokości 40% wpłaciłam na konto firmy i rozpoczęto realizację. Przy zamawianiu mebli poinformowano mnie, że najpierw należy wpłacić zaliczkę, natomiast pozostałą kwotę w dniu montażu mebli. Było to dla mnie ważne, ponieważ przestrzegano mnie przed firmami, które przed montażem pobierają 100% wartości zamówionych mebli. Niestety teraz kiedy mam już umówiony termin montażu mebli, firma wymaga wpłaty pozostałej kwoty jednak przed montażem (meble mogę obejrzeć przed montażem w magazynie firmy). Moim dużym błędem było niepodpisanie umowy na wykonanie mebli kuchennych! Dostałam tylko fakturę.
Szczerze mówiąc jestem bardzo rozczarowana takim postępowaniem i nie chcę zapłacić firmie z góry za meble, które nie są jeszcze zamontowane w mojej kuchni.
Czy rzeczywiście jestem zobligowana do wpłaty całości kwoty przed montażem? Proszę o poradę jak tego uniknąć.

Zgodnie z art. 642 k.c. w braku odmiennej umowy przyjmującemu zamówienie należy
się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła. Z przedstawionego opisu wynika, że
umówiła się Pani co do terminu wpłaty zaliczki, natomiast mało precyzyjnie
został ustalony termin zapłaty za całość. W związku z powyższym, ponieważ strony
"nie umówiły się" - jak przewiduje wskazany przepis, zapłata należy się dopiero
w chwili oddania dzieła, czyli po zaraz zamontowaniu mebli. Proponuję zatem
wezwać firmę do montażu i oświadczyć, że zapłaci Pani w terminie określonym we
wskazanym wyżej przepisie. Może Pani również zwrócić firmie uwagę, że po
przekroczeniu terminu oddania kuchni, będzie Pani uprawniona do odstąpienia od
umowy w trybie art. 635 k.c., co skutkowałoby dla tego przedsiębiorcy dużą
stratą finansową (meble na zamówienie trudno sprzedać, a do tego trzeba zwrócić
zaliczkę).