+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Planowanie Kuchni - Oświetlenie i kształt stołu.

  1. #1
    Junior Member Awatar Jarosz
    Dołączył
    Jul 2011
    Adres
    BRZEG ( opolski ) ul. Armii Krajowej 8 telefon ( 077 ) 444 14 78, 0 604 291 262 OŁAWA
    Posty
    15

    Planowanie Kuchni - Oświetlenie i kształt stołu.

    Rozwiązanie oświetlenia w jadalni uzależnione jest przede wszystkim od wielkości pomieszczenia i kształtu stołu dostosowanego do warunków przestrzennych. Okrągłe stoły najlepiej prezentują się w świetle lampy centralnie zwieszonej po środku blatu. Ciekawą kompozycję, harmonizującą z okrągłym blatem, tworzą oprawy wieloźródłowe, w których poszczególne elementy świecące rozłożone są promieniście.
    Do oświetlenia stołów owalnych i prostokątnych można wykorzystać szereg mniejszych, identycznych lamp, zaświecanych niezależnie. Rozmieszczając oświetlenie nad stołem rozkładanym należy planować układ lamp w powiązaniu z jego formą przed rozłożeniem. Źródła światła nie powinny znajdować się nad głowami osób siedzących przy stole lub, co gorsza, za ich plecami. Lampy powinny mieścić się w zarysie blatu, symetrycznie względem środka.
    Zwieszając nad stołem źródła światła, należy zachować wysokość pozwalającą na dokładnie, lecz niezbyt jaskrawe doświetlenie całej jego powierzchni. Przydatne są oprawy z regulowaną wysokością, umożliwiające obniżenie lampy i większą koncentrację światła nad blatem lub podwyższenie w celu rozproszenia światła we wnętrzu. Występująca w polu widzenia wewnętrzna powierzchnia lampy, charakterystyczna dla wielu nowoczesnych form opraw z odkrytym źródłem światła, nie powinna drażnić osób siedzących przy stole, podobnie jak widoczna żarówka. Wskazane jest stosowanie opraw o niskim współczynniku odbicia światła i niezbyt jaskrawej kolorystyce oraz źródeł zabezpieczonych przed olśnieniem (żarówki mlecznobiałe, pastelowe lub świetlówki kompaktowe).
    Wprowadzenie do oświetlenia stołu opraw o barwnych, przeświecalnych kloszach, wymaga dużej ostrożności. Działanie kolorowego światła obco i nienaturalnie zmienia wygląd potraw oraz twarzy osób siedzących przy stole. Z tego względu również, w jadalni nie wskazane są barwne żarówki. Szczególnie negatywne przekłamania powodują intensywne odcienie zieleni, błękitu i czerwieni. Niekorzystnie i mało apetycznie prezentuje się wędlina oświetlona zielonym światłem lub sałata w świetle czerwonym.
    Dużą rolę w budowaniu nastroju wnętrza jadalni odgrywa również oprawa świetlna otoczenia stołu. Planując w tle stołu otwartą kuchnię, miejsce do przechowywania zastawy stołowej, obrusów, sztućców oraz innych przedmiotów stanowiących nakrycie stołu, należy przewidzieć dodatkowe oświetlenie, o znaczeniu estetycznym. Niekiedy podświetlona wnęka, witryna z porcelaną, czy też nowoczesny barek, wyznaczający podział wnętrza, decydują o pozytywnym odbiorze wnętrza, w którym wygodny stół i odpowiednio dostosowane do niego krzesła, odgrywają pierwszoplanową rolę.

    www.jarosz.biz





    Odpowiedź z cytatem

  2. #2
    A wiecie może jaki rodzaj oświetlenia będzie najlepszy do takiej kuchni jaka jest na tym zdjęciu http://www.bik-meble.pl/meble-kuchenne.html i w którym miejscu powinno znajdować się źródło światła aby przy przygotowywaniu posiłków nie zasłaniać ich ciałem ?

  3. #3
    Proponowałbym światło pod blatami, idealne przy przyrządzaniu posiłków, dobre są halogeny albo ledowe żarówki, takich teraz można wybierac na pęczki. Ale jeśli kuchnia służy też za jadalnię, to również dobrze będzie zainwestować w lampę główna, normalnie przy suficie, najlepiej na stołem.

  4. #4
    Moim zdaniem dobrze sprawdza się punktowe oświetlenie sufitowe, a także dodatkowo to podszafkowe.

  5. #5
    jasne, a jeszcze jak zastosujesz ledowe, to będzie przy okazji jeszcze bardzo oszczędnie

  6. #6
    Jeśli chodzi o kształt stołu, to świetnie wygląda okrągły, choć jest mało funkcjonalny i potrzebuje dużo miejsca. Jeśli zależy Ci na czymś praktycznym, to postawiłabym standardowo na stoły prostokątne, ewentualnie kwadratowe.

  7. #7
    Też podobają mi się okrągłe stoły, ale to prawda, zajmują dużo miejsca, a w razie przemeblowania pod ścianą się już takiego nie postawi.

  8. #8
    Moim zdaniem okrągłe stoły są bardzo niepraktyczne i ja raczej preferuję kwadratowe, najlepiej takie, które da się w każdej chwili rozłożyć.

  9. #9
    Mi się podobają takie kuchnie z zawiniętym blatem, tak że mamy mini stolik. Ciężko wytłumaczyć ale chodzi o coś takiego http://stokan.pl/kuchnie-nowoczesne-ekonomiczne.php A do jadalni marzy mi się okrągły stół bo bardzo ładnie to wygląda

  10. #10
    Faktycznie, okrągłe stoły wyglądają bardzo dobrze, tylko mało kto może sobie na nie pozwolić. Możecie tutaj sprawdzić http://homebook.pl/produkty/stoly-kuchenne jakie stoły kuchenne oferują różne sklepy internetowe. To chyba najprostszy sposób na znalezienie czegoś dla siebie.

+ Odpowiedz w tym wątku

Podobne wątki

  1. Planowanie Kuchni - Wizualne kształtowanie proporcji wnętrz.
    By Jarosz in forum Aranżacja Wnętrz, Porady
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 04-07-2015, 12:08
  2. Planowanie Kuchni - Jadalnia usytuowana w kuchni.
    By Jarosz in forum Aranżacja Wnętrz, Porady
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-10-2011, 21:50
  3. Planowanie Kuchni - Dobór odpowiednich źródeł światła.
    By Jarosz in forum Aranżacja Wnętrz, Porady
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-10-2011, 21:46
  4. Planowanie Kuchni - Funkcja i znaczenie oświetlenia.
    By Jarosz in forum Aranżacja Wnętrz, Porady
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-10-2011, 21:45
  5. Planowanie Kuchni - Otwarta przestrzeń zbliża domowników.
    By Jarosz in forum Aranżacja Wnętrz, Porady
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-10-2011, 21:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •