PDA

Zobacz pełną wersję : Białe plamy na blacie kuchennym



kermalion
08-22-2014, 16:50
Witam,
Mam problem i niestety nie za bardzo wiem jak sobie z nim poradzić. Mianowicie chodzi mi o białe plamy na drewnianym blacie kuchennym.
Nie sposób ich usunąć wodą z np. płynem do mycia naczyń....

Zastanawiam się, czy to jest jakieś odbarwienie? Albo problem z warstwą lakieru?
Czy istnieje jakiś środek, który mógłby to wywabić?
Załączam kilka fotek poglądowych i z góry wielkie dzięki za wszelkie rady.

http://imgur.com/khlEPUG
http://imgur.com/voquCJc

Stolarz
08-22-2014, 18:52
Wygląda, jakby lakier zaczynał się łuszczyć. Może to być spowodowane wodą lub np.wysoką temperaturą.
Np. ktoś postawił gorący prosto z pieca garnek.

Jeżeli to jest rzeczywiście łuszczenie się lakieru - to nie ma innego wyjścia, jak przeszlifować blat - i pokryć go nowym lakierem.

kermalion
08-22-2014, 20:13
Czy taki "zabieg" można wykonać za pomocą papieru ściernego?
Jeśli tak, to czy szlifowane byłoby tylko to miejsce z kropkami czy cały blat? Zastanawiam się, czy po nałożeniu nowego lakieru będzie widać różnicę między starym, a nowym?

Stolarz
08-22-2014, 22:50
Myślę, że lepiej będzie trochę poczekać, aby zobaczyć co się z tym blatem dzieje.

Na razie są tylko przebarwienia lakieru. Ze zdjęć wynika, że lakier się jeszcze nie łuszczy.

Gdy zacznie sie łuszczyć, odpryskiwać, tylko w tym miejscu -to wtedy można zastosować miejscowe szlifowanie i położyc nowy lakier.

Gdy lakier zacznie odpryskiwać w innych miejscach - wtedy należy przeszlifować cały blat.

kermalion
08-23-2014, 12:37
Poszperałem jeszcze w Internecie i zalazłem kilka informacji, że warto taki blat po prostu natłuścić. Mikstura, której użyłem, to mieszanka wody, octu i oleju (wszystko w przyzwoitych proporcjach). Naniosłem miejscami i plamy... praktycznie znikły (na pewno są mniej widoczne i to w dużym stopniu). A samo miejsce na dodatek ładnie lśni.
Czy warto "praktykować" coś takiego? Czy są jakieś inne, bardziej profesjonalne specyfiki, które wypadałoby kupić?

Stolarz
08-23-2014, 18:19
Aby odświeżyć meble drewniane woskowane najpierw należy je przygotować:

1. dwie torebki herbaty należy zaparzyć w szkalnce wody - i pozostawić do ostygnięcia.
2. Miękką ściereczką ruchami kolistymi - wyczyść i umyj powierzchnię mebli.
Tanina zawarta w herbacie w naturalny sposób usuwa matowy nalot i powoduje, że drewno nabiera nowego świeżego blasku.

Usuwanie plam.

Plamy spowodowane wodą lub wysoką temperaturą można usunąć majonezem (nie żadnym dodatkiem do sałatek)
Odrobinę majonezu położyć na plamach i delikatnie rozetrzeć palcami na poplamionej powierzchni.
Pozostaw na kilka godzin, aż majonez wsiąknie w drewno. Następnie należy powierzchnię wytrzeć miękką ściereczką. Większość plam powinna zniknąć.

Proces można powtórzyć kilka razy dla uzyskania lepszych efektów.


Zasady naprawiania uszkodzonych powierzchni:

1. przygotuj powierzchinę - jak powyżej.
2. Przygotuj mikstury:

- przepis #1
- 250 ml oleju mineralnego
- 50 g startego wosku pszczelego
- kilka kropli olejku cytrynowego lub terpentyny

Wszystko należy dokładnie wymieszać

Przepis #2

- 250 ml oliwy z oliwek
- 60 ml białego octu.

Najpierw należy użyć mikstury z przepisu #1. Nie należy wylewać żadnej z tych mikstur bezpośrednio na drewno !!! Może to doprowadzić do przebarwień drewna.

Miękką ściereczkę należy namoczyć w miksturze i delikatnie wcierać w drewno wzdłuż słojów. Pozostawić do wyschnięcia.
Kiedy drewno wyschnie należy użyć mikstury z oleju i octu - przepis #2

Gdy drewno jest bardzo suche - można posmarować je wazeliną.

Oczywiście wszystkie te domowe sposoby restauracji drewna stosuje się na własną odpowiedzialnośc.

Podstawowa zasada - należy przeprowadzić test na małym niewidocznym miejscu.


W przypadku tego uszkodzonego blatu - warto najpierw zastosować praktycznie darmowe domowe sposoby zabezpieczania i renowacji.

Gdy to nie pomoże - wtedy należy blat przeszlifować i zabezpieczyć go ponownie. To jest właśnie przewaga drewna nad nawet najtwardszymi laminatami. Drewno prawie zawsze można poddać renowacji.

carrie
10-14-2014, 16:06
Hmm, ciekawe. Próbowałaś? Zadziałało?

artek
10-24-2014, 08:19
O fajne metody, ja muszę wypróbować, bo mam okropna i brzydką plamę na blacie stołu. W sumie nie ma problemu, bo mogę zakryć ją obrusę lub ceratą, jednak stół bez dodatkowych „atrakcji” prezebtuje się znacznie lepiej. Więc chyba jeszcze dziś spróbuję czy metody działają i zameldują, jakie są efekty :)

runrunrun
11-05-2014, 13:49
ja tam jednak wolę takie plamy zakrybć obrusem:)

Papaja
03-22-2015, 13:07
ja tam jednak wolę takie plamy zakrybć obrusem:)

Brzmi to jak typowo męskie rozwiązanie. Chyba jednak lepiej jest zadbać o mebel wspomnianymi wyżej sposobami.

artek
04-07-2015, 12:05
Wygląda to jak odpryski, bądź zapowietrzenie. Jesteś pewien/pewna, że to derewniany blat? W ostateczności mozna je zetrzeć papierem ściernym i pomalować na nowo/ bądź potraktowac obkleiną ale wtedy trzeba cały blat odnawiać .

Jeśli to jednak plamy po jedzeniu to brudpur powinien sobie poradzić :)

artek
09-09-2015, 14:22
Ja ostatnio przypaliłem blat rozgrzaną kawiarką więc mam wypalone kółko i obawiam się, że z tym już nic nie zrobię sensownego więc też tylko rozwiązanie typu "obrus" wchodzi w grę

Papaja
05-11-2016, 11:35
Zawsze można postawić na podkładki na stół. Ja je mam zamiar kupić.

Kubrun
03-25-2022, 16:35
Witam mam problem z blatem kuchennym białe plamki od wody idzie to jakoś naprawić

1088

calour
04-04-2022, 07:35
Chyba wymienić blat

Stolarz
04-04-2022, 19:28
Witam mam problem z blatem kuchennym białe plamki od wody idzie to jakoś naprawić 1088

Przebarwienia (plamy) blatu zostały spowodawane prawdopodobnie jakimś środkiem chemicznym, może płynem do mycia naczyń.

Obawiam się, że są to zmiany nieodwracalne i nienaprawialne.

Warto skontaktować się z producentem tego blatu. Lub z wykonawcą mebli. Może oni mają jakiś pomysł.

Jeżeli blat jest jeszcze na gwarancji, to można domagać sie darmowej wymiany blatu.

calour
05-25-2023, 13:31
Polecam w takim razie zainwestować w blat kamienny. Jest o wiele bardziej wytrzymały od blatu z laminatu czy od blatu z drewna. Blat taki jest estetyczny oraz jest jednocześnie rozwiązaniem na długie lata. Myśle, ze nie będziecie żałowali jeśli się na niego zdecydujecie:

https://vertigostones.pl/

Firm oferujących takie inwestycje jest wiele, od siebie polecam kontatk z nimi. Firma ma swoją siedzibę we Wrocławiu, ale obecnie wykonują tego typu realizacje w całej Polsce.